3G vs. 4G LTE

Potřebuji 3G nebo LTE? Jak je to vlastně se signálem?

Rychlá mobilní data 4G LTE jsou již u nás i v celé Evropě velmi rozšířena. I pro mobilní operátory technologie 4G LTE znamená budoucnost mobilních sítí, na které se bude stavět mimo jiné i ve veřejné dopravě. Lze říci, že v současnosti operátoři spíše pokrývají území, kde dosud nebylo dostupné 3G. Je také možné, že v dalších letech bude 4G LTE využívána jako jediná mobilní datová síť. Například telekomunikační společnost T-Mobile plánuje 3G síť do pěti let zcela vypnout.

Technologie LTE přináší řadu výhod. Tou největší je přenosová rychlost, která může dosáhnout až 172 Mb/s (download) a 57Mb/s (upload). Zároveň přináší 4G LTE menší latenci (ping). To mimo jiné znamená, že řada služeb jako například video-chat bude fungovat spolehlivěji a s méně výpadky. Druhá oblast, která zvýhodňuje technologii 4G LTE před staršími 3G sítěmi je pokrytí signálem na hůře dostupných místech jako jsou hory, tunely, dálnice a v blízké budoucnosti dokonce i vzdušný prostor. LTE sítě jsou stavěny i na příjem ve vysokých rychlostech, a tak si v jedoucích vozech mohou cestující užít připojení na všech významných dálnicích a rychlostních komunikací. To vše činní z LTE technologii připravenou na požitek ze surfování po internetu a pohodlné využívání aplikací. Pro dopravce to znamená především bezproblémový chod internetu po celou dobu jízdy a komfort při využívání palubního internetu pro cestující.

Pokud tedy dopravce uvažuje o koupi Wi-Fi zařízení a rozhoduje se pro variantu 3G , či LTE – jednoznačná volba pro investici do budoucnosti je již 4G LTE.

mapa pokrytí lte

Mapa pokrytí LTE