Obecně o Wi-Fi

Česká republika patří, co do rozšíření Wi-Fi sítí ke světovým velmocem v této oblasti. Nejen, že máme možnost připojit se k Wi-Fi téměř na každém rohu, zároveň je velmi rozšířený trend „Free Wi-Fi“ tedy sítí s volným přístupem k internetu. Zatímco ve světě jsou tyto služby běžně zpoplatněny nebo omezeny, v ČR je standard nabízet volnou Wi-Fi jako bonus, se kterým zákazníci počítají již tak nějak automaticky. A netýká se to pouze kaváren, restaurací, hotelů a podobných zařízení. V poslední době roste trend poskytovat Free Wi-Fi i cestujícím v linkové autobusové dopravě  a jiných dopravních prostředcích. Že je tato služba mezi cestujícími vítaná, dokazuje i výzkum dopravního podniku města Hradec Králové, kdy zavedení Wi-Fi ve vozech MHD jasně zvítězilo v anketě s názvem: „Co Vám chybí za služby u DP města Hradec Králové?“.

Wifi v MHD

Technologie, která stojí za Wi-Fi v MHD spočívá v distribuci mobilního internetu (CDMA, 3G, UMTS, LTE) v rámci dopravního prostředku pomocí routeru, který šíří Wi-Fi signál v interiéru vozidla. Tyto mobilní Wi-Fi routery musí splňovat náročné podmínky, kladené na takovéto zařízení především z hlediska bezpečnosti, stability i odolnosti vnějšímu prostředí.

Proč poskytovat Wi-Fi zdarma?

Mnoho společností, včetně dopravních podniků, si láme hlavu nad tím, zda začlenit nabídku Wi-Fi zdarma pro své zákazníky. Této problematice se podrobně věnuje průzkum uspořádaný na území USA, který jasně ukazuje přednosti poskytování Wi-Fi zdarma a jeho přínos v propagaci společnosti i komunikaci se zákazníky. V České Republice je tento trend obdobný.